Zasady poprawnego korzystania z sauny - miniporadnik

w saunie

  1. Przed pierwszą wizytą w saunie skonsultuj się z lekarzem i zapoznaj się z listą przeciwwskazań do korzystania z sauny.
  2. Wybierając się do sauny, zabierz ze sobą ręcznik oraz zarezewuj minimum godzinę a nawet półtorej wolnego czasu. Kąpiel w saunie składa się z 2-3 seansów 15-minutowych + odpoczynek pomiędzy nimi.
  3. Co najmniej 1,5 godziny przed pójściem do sauny powstrzymaj się od jedzenia obfitych posiłków. Przed wizytą w saunie nie wolno pić alkoholu oraz warto powstrzymać się od wysiłku.
  4. Z sauny najlepiej jest korzystać nago - można ewentualnie okryć ręcznikiem intymne miejsca. W saunie nie należy przebywać w stroju kąpielowym, gdyż wykonuje się je z materiałów nie oddychających i sprzyjających rozwojowi bakterii i grzybów.
  5. Przed wejściem do sauny należy dokładnie umyć całe ciało oraz zdjąć okulary, biżuterię, zegarki, spinki do włosów itp.
  6. Przed wejściem do sauny rozgrzej stopy - przyspieszy to proces pocenia.
  7. Po wejściu do saun, zajmij dolną ławkę i stopniowo, przyzwyczajając się do temperatury, przenoś się na wyższe poziomy. Z sauny należy korzystać w pozycji leżącej lub półleżącej.
  8. Po wyjściu z sauny, należy ochłodzić całe ciało: pod prysznicem lub w balii z zimną wodą.
  9. Po schłodzeniu organizmu należy odpocząć i odczekać minimum 15 minut przed kolejnym seansem saunowym.